Materiały ogniotrwałe.

materiały ogniotrwałe

Materiały ogniotrwałe mają zastosowanie w stalowniach, elektrowniach i elektrociepłowniach, odlewniach żeliwa i metali nieżelaznych, są wykorzystywane przez producentów cementu, wapna, w hutach szkła, zakładach ceramiki, koksowniach, spalarniach, miejscach wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, zakładach chemicznych, cukrowniach oraz w przemyśle petrochemicznym.

Produkty takie jak zaprawa ogniotrwała, kleje i masy ognioodporne są wytwarzane z surowców glinokrzemianowych. Są odpowiedzialne za utwardzanie, naprawę i izolacje powłok narażonych na działanie wysokich temperatur w projektach wykorzystujących cegły żaroodporne. Doskonale sprawdzają się jako spoiwo w warunkach działania kwasowego lub w temperaturach sięgających 1600 stopni. Zaprawa ognioodporna charakteryzuje się wysoką plastycznością, urabialnością, małym skurczem przy schnięciu i wypalaniu.

Wymienione gałęzie przemysłu wykorzystują też do izolacji termicznej szereg materiałów na bazie włókna ceramicznego. Są to maty, filce, płyty, papier, a także niekiedy luźne włókno ceramiczne. Maty najczęściej służą do wykładania i izolacji urządzeń grzewczych takich jak piece, czy kolektory, do ochrony elementów metalowych narażonych na wysokie temperatury. Włókno cięte izoluje urządzenia o nieregularnych kształtach, papier to najczęściej cienkościenna izolacja, a mokry filc odpowiada za wyłożenie izolacyjne stref narażonych na erozję gazową, wyłożenia koryt i rozdzielaczy metali nieżelaznych oraz ochronę elementów stalowych narażonych na działanie wysokiej temperatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *