Diagnostyka USG w medycynie

Badanie USG jest jedną z podstawowych metod diagnostyki chorób narządów wewnętrznych. Z uwagi na bezpieczeństwo jego stosowania jest też wykonywane u kobiet w ciąży. Pozwala na ustalenie wielkości i rozwoju płodu. Wykonywane może być na każdej wizycie u ginekologa, ponieważ wykorzystuje bezpieczne dla matki i dziecka fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, w zakresie od 1 do 10 MHz.

aparat usgBadanie jest też całkowicie bezbolesne. Profesjonalny aparat USG składa się z głowicy emitującej ultradźwięki oraz komputera, który przetwarza impuls akustyczny na elektryczny, dając obraz umożliwiający ocenę kształtu i wielkości poszczególnych narządów. Ultrasonograf ma bardzo szerokie zastosowanie, wykorzystuje się go powszechnie w badaniach narządów płciowych, wątroby, trzustki, nerek, piersi i wielu innych organów wewnętrznych.

Jedyną przeszkodą jest obecność kości, przez które ultradźwięki się nie przedostają, dlatego niemożliwe jest badanie w ten sposób wnętrza czaszki. Zwykle badanie wykonuje się przystawiając i przesuwając głowicę po odpowiednim obszarze skóry. Jest ona uprzednio smarowana żelem ułatwiającym przewodzenie. Badanie ginekologiczne wykonywane jest przez pochwę. Aparat USG umożliwia badanie bez zastosowania kontrastu, jak to ma często miejsce w badaniach rezonansem magnetycznym i tomografem komputerowym.

Nie wymaga zwykle także wcześniejszego przygotowania, choć w przypadku badań narządów jamy brzusznej należy być na czczo i kilka dni wcześniej nie spożywać ciężkostrawnych posiłków. Trzeba też wypić duże ilości wody, aby napełnić pęcherz. Pozwoli to lepiej uwidocznić badany obszar i zapobiegnie rozmazywaniu się obrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *