Organizacja pogrzebu – od czego zacząć?

Organizacja pogrzebu wymaga dokonania wielu formalności, o których nie zawsze mamy pojęcie. Śmierć bliskiej osoby to sytuacja bardzo przykra i stresująca, dlatego nie zawsze mamy głowę, żeby myśleć o organizacji pogrzebu. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących formalności pogrzebowych.

Pierwszym dokumentem, jaki musimy otrzymać, aby móc zaplanować pogrzeb jest akt zgonu, który wydaje lekarz.. Jeżeli bliska osoba zmarła w domu, należy wezwać lekarza, który wypisze taki dokument. Kolejną rzeczą jest wybór zakładu pogrzebowego, który przewiezie ciało do kostnicy oraz pomoże nam zorganizować pogrzeb. Gdy śmierć nastąpiła poza granicami Polski, konieczny będzie przewóz zwłok z zagranicy, obecnie wiele zakładów pogrzebowych ma takie usług. Oczywiście międzynarodowy transport zmarłych to spory wydatek, z którym trzeba się liczyć.

Następnie powinniśmy udać się do urzędu stanu cywilnego w celu zgłoszenia śmierci, może to zrobić najbliższa rodzina, albo osoba, która była świadkiem zgonu. Koszty pogrzebu będziemy musieli pokryć sami, jednak po uroczystości możemy złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy do ZUS-u, który wynosi około 4 tysięcy złotych. W przypadku, gdy osoba zmarła była zatrudniona, można ubiegać się również o odprawę pośmiertną. Gdy zmarły w chwili śmierci miał prawo do emerytury lub renty albo spełniał warunki, aby pobierać takie świadczenia jest możliwość otrzymania również renty rodzinnej. Takie pieniądze można pobierać też, gdy zmarły pobierał świadczenia przedemerytalne, kompensacyjne albo nauczycielskie.

Zobacz też: Transport zwłok z zagranicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *