Specyfika i zastosowanie materiałów ogniotrwałych

Są konstrukcje przeznaczone do spalania w nich paliw kopalnianych bądź śmieci. Z tego względu buduje się je ze specjalnego budulca, odpornego na działanie bardzo wysokich temperatur. Ma on właściwości ochronne, zapewnia trwałość oraz umożliwia poprawne funkcjonowanie wielu obiektów.

cegły ogniotrwałeZaliczają się do nich np. elektrownie, koksownie, spalarnie, stalownie oraz paleniska i piece różnego typu. Materiały ognioodporne to szerokie pojęcie, które obejmuje kilka rodzajów produktów. Przy budowie specjalistycznego pomieszczenia, które będzie stale miało kontakt z ogniem, żarem i ekstremalnie wysoką temperaturą, trzeba więc oczywiście zwracać uwagę nie tylko na . Wszystkie materiały budowlane powinny mieć odpowiednie, ognioochronne właściwości. Posiadają je m.in. wyroby szamotowe, glinkokrzemianowe, andaluzytowe, wysokoglinowe czy magnezjowe.

Należy użyć ogniotrwałego betonu oraz ogniotrwałej zaprawy. Co z tego, że cegły będą odporne na działanie wysokich temperatur, jeżeli połączy się je za pomocą zwykłego cementu. Tak skonstruowana budowla okaże się bezużyteczna. Nie będzie nadawać się do ekspozycji na gigantyczną temperaturę towarzyszącą spalaniu.

Wspomniane już cegły ogniotrwałe można podzielić na 3 rodzaje: izolacyjne, szamotowe oraz wysokoglinowe. Wszystkie charakteryzują się wyjątkowo niskim przewodnictwem ciepła i jego marginalną akumulacją. Zależnie od typu są zdolne absorbować temperatury w przedziale od 800 do nawet 1800 stopni Celsjusza.

Wyróżniamy także materiały izolacyjne. Zalicza się do nich: ogniotrwałe maty, płyty ceramiczne lub grafitowe, włókno ceramiczne, papier ceramiczny, tkaniny i taśmy ceramiczne oraz sznury glinokrzemianowe. Są odporne na temperatury przekraczające 1000 stopni. Stosuje się je w celach ochronnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *