Jaki powinien być najlepszy żłobek?

Żłobek to szczególne miejsce, w którym niezbędne są odpowiednie warunki. Dlatego też już od pewnego czasu wszystkie tego rodzaju miejsca przechodzą gruntowne remonty, aby spełniać wszelkie wymogi i zapewnić najmłodszym właściwe warunki pobytu.

Niegdyś zasady były nieco inne, dlatego też wiele placówek tego typu musiało przejść gruntowny remont. Jest to konieczne ze względów sanitarno-epidemiologicznych, a także bhp. Najmłodsze dzieci muszą być pod stałą opieką osób dorosłych, a wnętrze placówki nie może w żaden sposób zagrażać podopiecznym. Dlatego żłobki w Krakowie i wielu innych miastach decydują się na wymianę kafli i armatury w łazience, stosując antypoślizgowe kafle i antybakteryjne fugi.

Polecamy: Żłobek Iskierki w Krakowie – (dzielnica Krakowa)

W każdej sali, gdzie przebywają dzieci stosuje się farby z odpowiednimi certyfikatami, a także podłogi, które nie są szkodliwe dla organizmu dzieci. Dywany i wykładziny, które stosuje się w pomieszczeniach muszą posiadać odpowiednie atesty i muszą należeć do produktów niepalnych, co jest wymagane ze względu na bezpieczeństwo dzieci i pracowników placówki.

Idealnie urządzone pomieszczenia

Nie wolno zapominać także o tym, że są to pomieszczenia, w których przebywać będą maleńkie dzieci. Muszą zatem być to miejsca odpowiednio dostosowane dla takich małych osób. Niezbędną są oczywiście kolory, które stymulują rozwój dziecka, wpływają na dzieci pozytywnie, ale i pomagają się im wyciszyć. Ponadto, niezbędne są w nich miękkie materiały, zabezpieczenia na meblach oraz ich rogach, czy też na kaloryferach, framugach drzwi itd. Jest to konieczne, ponieważ małe dzieci bardzo często przewracają się, upadają i obijają o różne przedmioty. Zabezpieczając je zmniejszamy ryzyko bolesnych uderzeń, guzów i siniaków. To wydaje się być bardzo istotne.

Czego nie może zabraknąć w żłobku?

Oczywiście, zabawek. Dzieci w tym wieku większość dnia spędzają na poznawaniu świata, a przy tym również na zabawie. Zwłaszcza w tym okresie zabawki są bardzo ważne, ponieważ dodatkowo stymulują rozwój dziecka, wpływają na jego samopoczucie i naukę. Dlatego też odpowiednie zabawki edukacyjne, interaktywne, czy wspierające rozwój dziecka są niezastąpionym elementem wyposażenia. Powinny znajdować się w każdej sali.

Nie zapominajmy przy tym, że muszą to być zabawki w pełni bezpieczne, niezniszczone i dostosowane do wieku maluchów. W ten sposób zapewnimy podopiecznym zabawę i bezpieczeństwo, a żłobek zyska wielu zadowolonych rodziców i dzieci. To zaś szybko przełoży się na ilość dzieci zapisywanych do żłobka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *