Tajemnice tynkowania

Tynkowanie ścian to etap, zachodzący podczas prawie każdego remontu. Tynki spełniają wiele istotnych funkcji. Między innymi nadają powierzchniom gładkości, umożliwiają ich wyrównanie oraz chronią przed wilgocią.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tynków. Podstawowym kryterium przy wyborze jest rodzaj powierzchni na jaką będziemy kładli tynk.
W obecnych czasach bardzo popularne są tynki gipsowe. Często znajdują swoje zastosowanie podczas drobnych prac remontowych wykonywanych w mieszkaniach. Gips jest materiałem, który charakteryzuje się bardzo szybkim wiązaniem, co wymaga przyspieszonego trybu pracy. Dlatego też tynki gipsowe zazwyczaj kładzie się tylko na niewielkie powierzchnie. Niekiedy dodawane są substancje, które spowalniają proces wiązania i przez co umożliwiają obróbkę ręczną. Tynk ten stanowi doskonały podkład przed rozpoczęciem malowania lub tapetowania.

Jego użycie zaleca się dla pomieszczeń suchych, czyli na przykład do salonu czy sypialni.
Tynki gipsowe odpowiedzialne były za czasowy spadek popularności, jakie przeżyły niegdyś powszechne tynki cementowo-wapienne. Obecnie znowu wracają do łask ze względu na swoje liczne zalety. Zaliczyć do nich można wytrzymałość, stosunkowo szybkie wiązanie oraz możliwość nakładania cienkich warstw. Ponadto, w przeciwieństwie do tynków gipsowych, tynki cementowo-wapienne możemy stosować we wszystkich rodzajach pomieszczeń, zarówno suchych jak i wilgotnych. Dobrze przepuszczają wodę, przez co umożliwiają oddychanie ścian. Często używane są w łazienkach, jako podkład dla płytek różnego rodzaju.
Tynkowanie nie jest zadaniem łatwym, ale jeżeli dobierzesz odpowiedni rodzaj tynku, masz dużo cierpliwości i nie boisz się wyzwania, bez problemu sobie poradzisz!

Zobacz też: Tynki gipsowe Kraków | Inside Sytem Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *